2. Коментар
  3. Новият кандидат за евроидиот

Новият кандидат за евроидиот

Ивайло Петев допусна фатална грешка в последните минути в Братислава

България има нов евроидиот!", „Лудо­горец допусна тъп обрат" и „Шампио­ните станаха за смях в Братислава". Подобни заглавия заваляха се­кунди след мача със Слован. И наистина - като че ли си имаме нов евроидиот. Или поне кандидат за тази „титла". Защото това 1:2 дава сериозни шансове за реванша. Да, словаците са да­леч по-класни от Иртиш или Сараево, но да загубиш с 1:2, след като играеш с човек повече в заключител­ните минути на двубоя и водиш в резултата, е наистина позорно.

Каква е причината за тази трагедия? За­щитниците на проекта „Лудогорец" твърдят, че всичко било в гла­вите на футболистите. Заради това те допус­наха гол в последната минута срещу Динамо в Разград и след това още един в Загреб. Явно духът на Домагой Вида още витае над „орлите". Нека не забравяме, че те изгу­биха и на „Герена" в последните секунди. Само дивият късмет и Димитър Везалов ос­тавиха титлата в ръце­те на Ивайло Петев.

Мачът със Слован бе наистина шокиращ. Силно начало на Лу­догорец и контузия на Мишел Платини. Ако той бе останал, със сигурност контраата­ките след 70-ата мину­та щяха да бъдат по-опасни. Нищо лично към Роман Безяк, но още през миналия се­зон той показа, че няма качествата да води атаката на отбор с амбициите на „орли­те". Втората част пък стартира със сериозно надмощие на домаки­ните. Но добри намеси на Владо Стоянов и защитниците пред не­го спасиха вратата му. И тогава се появи този луд късмет, при който Теро Мантула вкара топката в мрежата след грешка на вра­таря на Слован Пут­ночки.

Няма спор, че голът бе сериозен шамар за играчите на домаки­ните. А последвалата спасена дузпа от Вла­до Стоянов тотално им откъсна главите. Това си пролича най-вече при отиграванията на Багайоко, който полу­чаваше топката, дър­жеше я няколко се­кунди и я подаваше назад, след което ръ­комахаше безпомощ­но.

Именно тук идва го­лемият въпрос - кой е виновен за допусната­та загуба. Може би е Ивайло Петев. Той ре­ши да върне отбора си назад след 85-ата минута, макар че не се виждаше как Слован ще вкара гол, а камо ли два. Едва ли има друг треньор в света, който да разбие по то­зи начин играта на от­бора си, който тъкмо е влязъл в ритъм и из­цяло контролира случ­ващото се на терена. Връщането назад на шампионите бе край­но грешен ход. Взет от човек, патил от последните минути. От човек, треперещ за работата си.

Първият мач на Лу­догорец за този сезон със сигурност не е за­редил с оптимизъм Кирил Домусчиев. На­пусналите Гулдан, Ген­чев и Гъргоров лип­сват много на отбора. И най-вече като лиде­ри. Защото, бъдете си­гурни - с тях на терена „орлите" нямаше да паднат. Да, миналата година това се случи срещу Динамо (Загреб). Но хърватите са много, ама много по-силен отбор от Слован. Дани Абало има потенциал, но е извън форма, а Фабио Ешпиньо е далеч от ни­вото на Марселиньо. Христо Златински пък не е мечтаният дефанзивен халф, макар че вчера игра.

Няма как да подми­нем и съдийския фак­тор. Англичанинът Антъни Тейлър пусна доста твърда игра, а това веднага наклони везните в полза на Слован. Просто слова­ците играха на ръба на грубостта, а в 80-ата минута Грендел дори я премина. Няма български рефер, кой­то да пусне някой така да рита звездите на шампионите. Тейлър обаче резна сериозно Лудогорец в три ситуации. Първо - за дузпата в 68-ата мину­та. След това - бе свирена игра с ръка на Димо Бакалов вместо 11-метров наказате­лен удар за „орлите", и трето - втората дуз­па бе доста пресиле­на, защото Пелтиер започна да пада доста преди да се сблъска с Владо Стоянов.
Реваншът остава от­ворен, като с оглед на представянето абсо­лютно всичко е въз­можно. Двата гола на Халенар обаче бяха голям удар за Лудого­рец, най-вече в психо­логически аспект. А дали „орлите" ще се вдигнат за реванша -всичко е в ръцете на Ивайло Петев. Ако той не успее да го напра­ви, има един път и той е ясен.

PS. - В над 60 мача от „А" група и Купата на България срещу Лудого­рец не бе отсъдена дуз­па. За по-малко от 30 минути в Братислава от Шампионската лига бяха дадени две...